e
sv

Yatırımcılara İş Fikrinizi Iyi mi Sunabilirsiniz?

Yatırımcılara İş Fikrinizi Iyi mi Sunabilirsiniz?
avatar

Metin

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Yatırımcılara İş Fikrinizi Nasıl Sunabilirsiniz?

Bir girişimciyseniz, işinizi nasıl geliştireceğinizi bilmeniz ve iş fikrinizi yatırımcılara başarıyla sunmanız gerekir. Finansmanı artırmayı planlamıyor olsanız bile, sağlam bir asansör konuşmasına sahip olmak (kendinizi ifade etmek ve diğer kişiyi bir asansör yolculuğu kadar çabuk ikna etmek) işinizi baştan sona bilmenizi sağlar.

Yatırımcılar İçin Satış Konuşması Nasıl Yapılır?

Başarılı bir satış konuşması oluşturmak, kapsamlı bir iş planıyla başlar. Buradan, işletmenizi neyin değerli kıldığını ve neyin yatırım yapmaya değer kıldığını belirlemek size kalmıştır. 5 sayfalık kanıtlanmış mali geçmişiniz, birden çok sektördeki rekabete karşı nasıl durduğunuza dair derin bir analiz yapabilir. Bunu da korumalısın

Yatırımcılara İş Fikirlerini Sunma Aşamaları

Melek yatırımcılara ve riskli kapitalistlere ilk satış konuşmanızı verirken, iş fikrinizi sunmak için genellikle 10-15 dakikanız olacaktır. İşte bu hızlı adımı başarılı kılmanın yolları.

Sunu Oluşturun

Öncelikle, satış konuşmanızı hazırlamak için zaman ayırmanız gerekir. Amaç, üzerinde çalışmanız kolay ve yatırımcıları işletmeniz hakkında heyecanlandıran bir fikir oluşturmaktır.

Bunu göz önünde bulundurarak, 15 dakika içinde konuşabileceğiniz kısa bir versiyonun yanı sıra, potansiyel yatırımcılara erişim sağlamak istediğiniz her şeyi içeren genişletilmiş bir versiyona sahip olmalısınız.

Başlamak için, Powerpoint aracılığıyla bir satış sunum şablonu kullanabilir veya profesyonel görünümlü bir sunum oluşturmanıza yardımcı olabilecek araçları kullanabilirsiniz.

Satış Konuşmanızı Uygulayın

Satış konuşmanız için pratik yapmanız gerekir. Çok fazla girişimci, sadece işlerini bildiklerinde, değerlerini hızlı ve kısa ve öz bir şekilde açıklayabileceklerini düşünüyor. Göz kamaştırıcı görsellere sahip bir sunum yapmak geri bildirim için yeterli olacaktır. Bu yüzden hazırlıksız satış toplantılarına giriyorlar.

“Sadece 10 dakikaya ihtiyacım var” diyebilirsiniz ve aslında sadece 10 dakika ayırmak yerine, kısa süre sonra kendinizi 5 ve 20 dakika boşta bulacaksınız. Pratik yapmak için zaman ayırın. Basitleştirilmiş mesajlarınızı ve yalnızca işinizi geliştiren öğeleri saklayın.

Sorunu Bir Hikayede Özetleyin

Giriş konuşmanıza ilgi çekici bir hikaye ile başlayın. Sunumunuz, pazarda çözdüğünüz problemle el ele gitmelidir. Herhangi bir anket veya test gerçekleştirdiyseniz, gerçek verileri bu bölüme ekleyin. Hikayenizi izleyicilerinizle ve yatırımcılarınızla ilişkilendirirseniz daha iyi olur.

 • Daha önce hangi sektöre yatırım yaptılar?
 • Önceki girişim çabalarınızın üzücü noktaları nelerdir?

Yatırımcı hakkında biraz araştırma yapın, böylece neye önem verdiklerine dair iyi bir fikir edinebilir ve hikayenizi onlara uyarlayabilirsiniz.

Sizin çözümünüz

Ürün veya hizmetinizin benzersiz yönlerini ve önceki slaytta paylaştığınız sorunu nasıl çözeceğinizi paylaşın. Ayrıca, yatırımcının başka birine açıklayabilmesi için çözümünüzü kısa ve öz tutun. Yatırımcınız sektörünüze pek aşina değilse, farklı kelimeler kullanmaktan kaçının.

Hedef Pazarınız

Bu aşamada unutmamanız gereken bir şey var. Tüm dünya sizin hedef pazarınız değil. Ürününüzü kimin için geliştirdiğiniz konusunda gerçekçi olun ve TAM, SAM ve SOMGöre sırala. Bu sadece hedef kitlenizi etkilemekle kalmayacak, aynı zamanda uygulama planınız hakkında daha stratejik düşünmenize yardımcı olacaktır.

Mümkünse, hedef pazarınız hakkında konuşurken, bir kullanıcı kişiliği veya ideal müşteri geliştirmeye çalışın. Bu, yatırımcıların potansiyel müşteri tabanlarını görselleştirmelerine yardımcı olabilir ve iş modelimin kime hizmet edeceği konusunda dikkatlice düşündüğünüzü gösterebilir.

Geliriniz veya İş Modeliniz

Bu bölüm yatırımcılar için en önemli konulardan biri olacak. Her yatırımcının hedefi, ürüne sunduğu sermayeden daha fazlasını elde etmektir. Nasıl para kazanacaksınız? Ürünleriniz ve fiyatlandırma konusunda çok net olun.

Başarılarınız

Sunumunuzun başlarında, biraz güvenilirlik oluşturmak istersiniz. Siz ve ekibinizin başardıklarıyla (satışlar, sözleşmeler, büyük işe alımlar, ürün lansmanları vb.) Yatırımcıları etkileyin. Muhtemelen bundan daha önce kısaca bahsetmişsinizdir, ancak bu aşamada, yatırımcılara karşı işinizin bir anlık görüntüsünü oluşturmalısınız.

Sadece başarılarınızı göstermeyin. Sonraki adımların yol haritasını, ek kilometre taşlarını gösterin ve hatta finansmanın bu adımlara nasıl ulaşacağı hakkında konuşun.

Müşteri Kazanımı: Pazarlama ve Satış Stratejisi

Bu genellikle bir yatırımcı konuşmasının ve eksiksiz bir iş planının en çok gözden kaçan kısımlarından biridir. Müşterilerinize nasıl ulaşacaksınız? Kaça mal olacak? Başarıyı nasıl ölçeceksiniz?

Kişisel finansınız, müşteri edinme maliyetlerini kolayca hesaplamanıza izin vermelidir. Ancak müşterilere nasıl ulaşmayı düşündüğünüzü, hangi kanallarda reklam vereceğinizi de belirtmeli ve hatta bir pazarlama örneği vermelisiniz. Araştırmanızı yaptınız, müşterilerinizi tanıyorsunuz, neden yatırımcılara bunun neye benzediğini göstermiyorsunuz?

Takımın

Dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılar önce insanlara, sonra fikirlere yatırım yapıyor. Bu nedenle, ekibinizle ve neden bu şirketi yönetecek doğru kişilerle ilgili ayrıntıları paylaştığınızdan emin olun. Ayrıca, ekibinizde eksik olabilecek becerileri paylaştığınızdan emin olun. Başlangıç ​​ekibinin çoğu, pazarlama, yönetim uzmanlığı, programcılar, satış, operasyonlar, finansal yönetim gibi bazı temel becerileri geliştiremeyebilir. Bunu yatırımcı ile paylaşın.

Finansal Tahminler

Önümüzdeki 3 ila 5 yıl içinde ne kadar gelir (öğe başına) olarak tahmin ettiğinizi belirtin. Varsayımlarınızı paylaşın. Hesaplamalarınızın doğru olduğunu görmeleri için ihtiyaç duydukları bilgileri verin. yatırımcı adayınız ayrıca gelir hesabınızı da yapacaktır.

Finansal tahminlerinizi güçlü tuttuğunuzda, yatırımcıyı istedikleri kârı verebileceğiniz konusunda ikna etme çabalarınız güçlü oluyor ve sunumunuzu planladığınızdan daha fazla yatırımcı ile paylaştığınızda büyük miktarda getiri elde edebiliyorsunuz. Melek Yatırımcıları Nasıl İkna Edebilirim?

Finansal bilgilerinizi satış konuşmanıza ekleyin ve sunumunuzu bitirdiğinizde aklınızdaki tüm soruları yanıtlamaya özen gösterin.

Rakipleriniz

İş fikrinizi sunum için hazırlarken kaçırmayacağınız bir diğer faktör de rakiplerinizdir. Birçok girişimci sunum sırasında bu bölümleri atlıyor. Rakipleriniz kimler, ürününüz ile rakiplerinizin ürünleri arasındaki benzerlikler ve farklılıklar neler, bunları belirtmeniz gerekiyor.

Rakiplerinizle aynı nitelikte sunacağınız ürünlere yatırımcı neden size yatırım yapsın? Ürününüzün rakiplerinizden üstün olan özellikleri nelerdir? YatırımcılarSizinle buluşmaya gelmeden önce bir araştırma yapacak. Sunumunuzu yaparken onlara rakiplerinizi, ürünlerinin özelliklerini, yatırımcının ürününüzü seçerken kazanacağı avantajları ve rekabet avantajınızı göstermelisiniz. Bu açıdan bakarsanız, rakipleriniz aslında sizin için bir çeşit yardımcıdır. Verileri kullanmaya özen gösterin.

Finansman İhtiyaçlarınız

Şirketinize halihazırda ne kadar yatırım yaptığınızı, kim tarafından, sahiplik yüzdelerini ve bir sonraki seviyeye geçmek için ne kadar fazlasına ihtiyacınız olduğunu netleştirin. Yatırımcılara ne kadar ihtiyacınız olduğunu, neden paraya ihtiyacınız olduğunu, ne için kullanılacağını ve hedeflediğiniz sonucu anlatın.

Çıkış Stratejiniz

Büyük miktarda yatırım sermayesi arıyorsanız, çoğu tüccar çıkış stratejinizin ne olduğunu bilmek isteyecektir. Satın almayı, halka açmayı veya başka bir şey yapmayı mı planlıyorsunuz?

Hedeflediğiniz şirketler de dahil olmak üzere bir çıkış stratejisi üzerinde biraz durum tespiti yaptığınızı ve stratejilerinizin bundan bir, üç veya 5 yıl sonra neden mantıklı olacağını gösterin.

Takip

Yatırımcılar sizden isteklerinizi yedeklemenizi isteyecek. Yatırımcıların isterlerse daha fazlasını okuyabilmeleri için iyi düşünülmüş bir iş planı sunumu hazırlayın. Sonuçta amaç; Güçlü bir satış konuşması yapacak ve sonuç olarak yönetici özetinizi veya iş planınızı yatırımcıya sunacaksınız. Tüm adımlarını iyi takip etmelisin.

geri bildirim

Karşılıklı finansman, başka bir toplantı veya reddedilme olsun, satış konuşmanızın sonucu ne olursa olsun, geliştirebileceğiniz alanlar arayın. Geri bildirim istemekten korkmayın ve bir sonraki satış konuşmanızda bunu değerlendirin.

Potansiyel yatırımcınız şu anda hiçbir şey sağlamaya istekli değilse, kendini zorlamayın. Biraz düşünmeniz size yardımcı olabilir.

Mümkünse, sunumdan sonra başka bir ekip üyesinin not almasını ve onlarla birlikte gözden geçirmesini sağlayın. Tüccarların olumsuz tepkisine neden olan zayıf noktaları, yanıldığınız alanları bulun. Satış konuşmanızın mükemmel olduğunu düşünseniz bile, daha da güçlü hale getirmek için geliştirmeye, uygulamaya ve uygulamaya devam edin.

Sonuç olarak:

Potansiyel yatırımcınıza satış konuşmanızı sunana kadar ne kadar iyi olduğunu asla bilemezsiniz. Kendinizi strese sokmayın ve her potansiyel yatırımcıyı sizin ve işletmeniz için bir öğrenme deneyimi olarak değerlendirin.

İş fikrinizi yatırımcılara başarılı bir şekilde sunmak için en iyi stratejinizi belirlemeli ve tüm hazırlıklarınızı ona göre yapmalısınız. Ayrıca sunumlardan edindiğiniz deneyimleri işletmenizin tüm alanlarına uygulayabilirsiniz.

Yeni Yatırımcılar Bulmak

İş fikrinize güveniyor ve kendinizi hazır hissediyorsanız, yeni yatırımcılara ulaşmak için adımlar atabilirsiniz. Yeni yatırımcılara ulaşmak için yapmanız gereken tek şey; Türkiye’nin en büyük yatırım ağında reklamınızı oluşturmak, yeni yatırımcılara ulaşmak için deneyebilirsin.

Konu Dışı Ancak Bu Konulara Bakın

Girişimcilik nedir Bir girişimci, verimli bir iş fırsatından yararlanmak İçin yalnızca tespit etmek ve inisiyatif alabilmekla ve bir iş makinesinin esasını oluşturmakla ilgilenmez , aynı vakitte girişimciler aynı vakitte karar alma organları olarak da hareket ederler.

Konu Dışı Olucak Ancak akıllı teknoloji yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Nasıl Bir girişimci olunur ticari işletmenin yönetimi ve yönetimi ile alakalı bütün mühim kararları verme sorumluluğu onlara ait olmasından, girişimcilerin son derece mantıklı karar vericiler olmaları lazım olur.

Kim Ne Kadar Maaş Alıyor

Sıradaki içerik:

Yatırımcılara İş Fikrinizi Iyi mi Sunabilirsiniz?