e
sv

Starbucks Markası ve Franchise Hakkında Genel Bilgiler

Starbucks Markası ve Franchise Hakkında Genel Bilgiler
avatar

Metin

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Dünyaca meşhur kahve markası Starbucks’ın kuruluşu 1971 yılına dayanır. İlk kurulduğunda kahve sevdalısı olan bir öğretmen ve bir yazarın herhangi bir ticari amaç gütmeden yaşadıkları yerde insanların iyi kahveye ulaşabilmesini amaçlamışlardır. Ve o dönemde Starbucks yalnız kahve çekirdeği satmaktadır. 

Starbucks’ı şimdiki haline getiren Howard Schultz, İtalya’ya bir iş seyahati için gider ve kahve kültüründen oldukca etkilenir. İlk ilkin Starbucks’a ortak olmak ister fakat kurucuları buna sıcak bakmamaktadır. ABD’ya da bu kültürü getirmek amacıyla bir kahve dükkânı açar. Bir tek yaşanmış olan birçok vakadan sonrasında Starbucks’ın satıldığını öğrenir. 

Ve asla düşünmeden burayı satın alır ve tüm gayretini vererek Starbucks’ı şimdiki haline getirir. Starbucks’ın dünya genelinde bu kadar meşhur ve geniş bir pazar kitlesine haiz olmasının sebebi çalışanına verdiği kıymet ile ilgilidir. Müşterilerle birebir yazışma halinde olan çalışanlarına gereksinim duyulan önem verilmezse uzun solukta başarının mümkün olamayacağını düşünüyor Schultz. 

Starbucks Hakkında

Starbucks’ın tek tutkusu iyi kahve yapmak değil; onu tamamlayacak deneyimi de en iyi şekilde sunabilmektir. Kahvenin yanı sıra tatlılar, hususi çaylar da bulunuyor. Ek olarak kafenin içinde çalan müzikler de size rahat bir ortam sağlıyor. Esasen Starbucks’ın amacı da acelesi olanların kahvesini alıp gitmesi, vakti olanların ise oturup keyifli vakit geçirmeleri.

Firmanın kuruluştaki misyonu “içeri giren her satın alan; ilk satın alan, içilen ilk kahve ve ilk tanışma” halen devam etmektedir. Ek olarak Schultz’a bakılırsa Starbucks’taki kahve deneyiminiz kahvenizden ilk yudumu aldıktan sonrasında değil Starbucks’a girdiğiniz andan itibaren adım atar. Esasen Starbucks müşterilerine konuk olarak bakar ve gittikleri şubeyi kendilerini rahat hissedebilecekleri bir ev benzer halde görmelerini ister. 

Şirket kurucusu Howard Schultz firmayı kurup bu hale getirdikten sonrasında firmadan tamamen çekilmemiştir. Hala şubeler ve çalışanlar ile yazışmalarını sürdürmekte, Starbucks’ın gelişimi ile yakından ilgilenmektedir. 

Türkiye pazarına giriş yaptıktan sonrasında oldukça popüler olan Starbucks girişimcilerin de dikkatini çekmiş, iyi bir gelir elde etmek isteyen kişiler için bir fırsat olmuştur. Çeşitli alışveriş merkezlerinde, büyük şehirlerde ve hatta günümüzde artık küçük ölçekli şehirlerde bile açılmaya başladı ve aynı hızla da devam edecek benzer halde görünüyor. 2019 yılı verilerine bakacak olursak; 65 ülkede 21.000’in üstünde mağazası ile kahve alanında dünyanın bir numaralı şirketi olarak görülmektedir. Ek olarak dünya genelinde mağazası 31 bin 256 mağazası, Türkiye’de ise 457 şubesi ile dünyada onuncu sırada yer verilmiştir. 

Bayilik Almak İsteyen Girişimciler İçin İpuçları

Starbucks Bayilik

Starbucks yurtdışındaki yapılanmalarında ülkelerde yada bölgelerde yeni bir ortaklık kurarak o bölgeye ilişkin bir yapılanma geliştirmektedir. Şu demek oluyor ki direkt olarak lisans, alt lisans yada bayilik olarak uygulanmamaktadır. Türkiye’deki tüm Starbucks mağazaları Shaya Kahve tarafınca açılmakta ve işletilmektedir. Ülkemizdeki tek yetkili olan Shaya Grubu, belirlediği stratejilere bakılırsa markanın kafelerini açar ve işletir. Hal bu şekilde olunca bireysel yada ticari olarak bir Starbucks bayisi açmak mümkün değildir. 

Konu Dışı Ancak Bu Konulara Bakın

Girişimcilik nedir Bir girişimci, verimli bir iş fırsatından yararlanmak İçin yalnızca tespit etmek ve inisiyatif alabilmekla ve bir iş makinesinin esasını oluşturmakla ilgilenmez , aynı vakitte girişimciler aynı vakitte karar alma organları olarak da hareket ederler.

Konu Dışı Olucak Ancak akıllı teknoloji yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Nasıl Bir girişimci olunur ticari işletmenin yönetimi ve yönetimi ile alakalı bütün mühim kararları verme sorumluluğu onlara ait olmasından, girişimcilerin son derece mantıklı karar vericiler olmaları lazım olur.

Kim Ne Kadar Maaş Alıyor

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Starbucks Markası ve Franchise Hakkında Genel Bilgiler