e
sv

Starbucks Coffee Franchise Franchise Koşulları

Starbucks Coffee Franchise Franchise Koşulları
avatar

Metin

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Starbucks Coffee Franchise Franchise Koşulları

Starbucks hakkında

Bir müşteri Starbucks’a gelir ve Starbucks bardan bir içki alır; Bu olay dünya çapında her hafta milyonlarca kez gerçekleşir, ancak Starbucks her birinin benzersiz bir deneyim olduğuna inanıyor.

Aslında ikinci bir durumdan bahsediyoruz: Tezgahın üzerine uzanan bir el, ona doğru uzanan diğer yandan bir fincan sunar. Ve müşteriler ile çalışanlar arasındaki bağ kurulur.

Starbucks, dünyanın en kaliteli kahvesini sunmaktan misafirleri ve toplulukları ile kurduğu ilişkiye kadar işinin her aşamasında kurulan bu bağı daha da güçlendirmek için çalışıyor. 40 yıl önce tek mağazayla hizmet vermeye başladığı günden bu yana yaptığı her işte biraz daha iyisini yapmak ve faaliyet gösterdiği toplumların gelişmesine katkı sağlamak için çaba sarf etmektedir.

 

Starbucks, sadece kahve tutkusu değil, aynı zamanda kahveyi mümkün olan en iyi şekilde tamamlayacak deneyimi sunmayı da hedefliyor. Menülerinde kahvenin yanı sıra özel çaylar, pastane ürünleri ve damak tadınızı heyecanlandıracak lezzetli ikramlar da yer alıyor. Firmanın yaratmaya çalıştığı atmosferin son halkası mağazalarda kullanılan müzikler.

Bu nedenle, insanların neden burayı sohbet etmek, buluşmak ve hatta çalışmak için tercih ettiğini anlamak zor değil. Starbucks, her kökenden insanları bir araya getirebileceğiniz bir yerdir. Günlük rutinin bir parçası. Bir şirketi bundan daha mutlu kılan başka ne olabilir? Okumaya devam edin ve anlayacaksınız; Burada bir kahveden daha fazlası var.

Yaptığı her işte ‘önce insan’ felsefesiyle hareket eden firma, dünyanın en kaliteli kahvesini sunma kararlılığının, müşterileriyle iletişiminin ve katıldığı tüm sosyal sorumluluk projelerinin temelinin ‘insana ulaşmak’ olduğunu vurguluyor. .

Starbucks Şirket Profili

 

Starbucks’ın yaptığı işin özü; Yüksek kaliteli kahve çekirdekleri satın almak ve işlemek. Ancak şirketin hikayesi bu kadar değil.

Tarih

 

Hikaye 1971’de başlıyor. O sırada kahve çekirdeği, öğütülmüş kahve, çay ve baharat satan ve işleyen küçük bir mağaza olan Starbucks, Seattle’daki Pike Place Market’te iş hayatına başladı.

Bugün 70 ülkede 24.000 mağazası ile milyonlarca müşteriyi özel üretim ürünlerle karşılama ayrıcalığına sahip büyük bir firma haline gelmiştir. Nasıl?

Starbucks çalışanları bu iki şeyi yapmak için her gün işe giderler; Mükemmel kahveyi arkadaşlarla paylaşmak ve dünyanın biraz daha güzel olmasına katkıda bulunmak. İlk Starbucks mağazası 1971’de açıldığında hedefler aynıydı ve bugün hala geçerli.

Dünyanın en kaliteli, en taze kavrulmuş kahve çekirdekleri, Seattle’daki o küçük, dar girişli mağazada satıldı. Mağazanın adı Herman Melvielle’nin Moby Dick adlı romanından esinlenerek romanda ikinci kaptanın adı kullanıldı. Böylelikle eski kahve tüccarlarının denizcilik geleneği ve açık deniz sevgileri yansıdı. Starbucks şirket logosu da bu geleneğin devamıydı: Yunan mitolojisindeki çift kuyruklu deniz kızı.

Şirketin başkanı Howard Schultz, bu küçük mağazayı 1981’de keşfetti. Schultz, ilk kez tattığı bir bardak Sumatra ile Starbucks’ın müdavimi oldu ve bir yıl sonra çalışan olarak onlara katıldı.

 

Howard Schultz, 1983’te İtalya’ya gitti ve İtalyanların kahve barlarına ve kahve deneyimine olan sevgisinden büyülenmiş bir şekilde geri döndü. İtalyan kafe kültürünü Amerika Birleşik Devletleri’ne getirmek istedi. İnsanların bir araya gelip sohbet edebilecekleri, aidiyet hissedebilecekleri ve böylece ev ve iş arasında gidip gelen hayatları için üçüncü bir kapı haline gelebilecekleri bir yer yaratmayı planlıyordu. Howard Schultz, Il Giornale kafelerini açmak için Starbucks’tan kısa bir süre ayrıldı ve Ağustos 1987’de yerel yatırımcıların desteğiyle Starbucks satın almak için şirkete geri döndü ve günümüz Starbucks kahve zincirinin temellerini attı.

Starbucks, kuruluşundan bu yana farklı bir şirket olma yolunda ilerledi. Müşterileri için sadece bir fincan kahve değil; Aynı zamanda benzersiz bir deneyim ve aidiyet duygusu sunmak istiyordu.

Misyon

 

Şirketin misyonu, insan ruhuna ilham veren ve onu besleyen bir marka olmaktır. Bu sebeple her seferinde ilk müşteri, ilk görüşme ve ilk kahve sarhoşu olabileceği düşünülerek hizmet verilmektedir.

Kahve

 

Her zaman en iyi kahveyi sunmayı hedefleyen şirket, en yüksek standartlarda yetiştirilen ve etik kaynaklardan temin edilen kahveleri tercih ediyor. Tedarikçiler, bu gereksinimleri karşılayan kahve çekirdeklerini seçmeleri için Latin Amerika, Afrika ve Asya’daki bölgelere gönderilir. Alanlarında uzman kahve kavurucuları da Starbucks’a özgü o tanıdık kahve tadı ve zengin aromasını sağlamak için durmaksızın çalışıyorlar.

AVM’ler

 

Starbucks mağazaları, aileniz ve arkadaşlarınızla bir araya gelmeniz için son derece uygun yerlerdir. Mağazanın müşterileri, bu davetkar ortamda sunulan kaliteli hizmetin tadını çıkarırken, bir yandan da eşsiz lezzetlerini yudumlayabiliyor.

28 Haziran 2015 itibarıyla şirketin toplam mağaza sayısı 22.519; Dünyanın birçok farklı ülkesinde mağazaları var.

İş ortakları

 

Dünyanın en iyi kahvelerini dünyanın en iyi insanlarıyla sunan şirket, çalışanlarını ‘iş ortağı’ olarak görüyor. Çünkü Starbucks Deneyiminin kalbinde yer alıyorlar ve şirketin en önemli yapı taşlarından birini oluşturuyorlar. Çalışanlarına saygı ve anlayışla yaklaşan Starbucks, onlara şu iki temel hizmeti sunmaktan da gurur duyuyor: Tam ve yarı zamanlı çalışanlar için kapsamlı sağlık sigortası ve Bean Stock adlı uygulama aracılığıyla hisse alma fırsatı. Söz konusu uygulama ile tüm şirket çalışanları belirli bir şirket payına sahip olabilmekte ve dolayısıyla ‘iş ortağı’ söylemi havada kalmamaktadır.

Ürün:% s

 

Starbucks, baristasız kahve servis sistemi ile müşterilerine mağazada, evde veya günlük koşuşturmaları arasında küçük keyif anları sunan geniş ve ayrıcalıklı bir ürün yelpazesine sahiptir.

Kahve: 30’dan fazla karışımla en yüksek kalitede tek kökenli kahve karışımları

El yapımı içecekler: Taze çekilmiş kahve, sıcak ve soğuk espresso çeşitleri, Frappuccino ve kafeinsiz karışımlar, Starbucks Tazeleyiciler, meyveli içecekler ve çaylar

Ticari Ürünler: Kahve ve çay demleme ekipmanları, Starbucks Verismo Kahve makineleri, kupalar, aksesuarlar, paketlenmiş ürünler, kitaplar ve hediyelik eşyalar

Taze yiyecekler: Pastalar, sandviçler, salatalar, yulaf ezmesi, yoğurt parfe ve meyve kapları

 

Tüketici ürünü olarak şunlar vardır:

 

Kahve ve Çay: Kahve çekirdekleri ve çekilmiş kahve (Starbucks ve Seattle’ın En İyi Kahve markaları), hazır kahveler, kahve poşetleri, Teavana ve Verismo markalı shake poşetleri, Tazo marka çay filtresi ve Tazo çay-latte (çay ve latte) karışımları.

İçmeye Hazır Ürünler: Starbucks şişelenmiş Frappuccino, Starbucks Discoveries soğuk kahveleri, Starbucks Double Shot Esspresso kahveleri ve enerji kahveleri; Starbucks Tazeleyiciler serinletici içecekler, Evoltion Taze şişelenmiş meyve suları, Tazo etiketli buzlu ve meyve çayları

Marka Portföyü

 

Starbucks Coffee şirketi, Seattle’s Best Coffee, Teavana, Tazo, Evolution Fresh, La Boulange, Ethos Water ve Torrefazione Italia Coffee, şirketin marka portföyünü oluşturuyor.

Starbucks’ın Borsaya Açılması

 

Starbucks hisseleri 26 Haziran 1992’de 17 dolarlık payla halka açıldı ve günü 21.50 dolarlık payla kapattı.

Starbucks, 1985 yılında Washington bölgesinde ve bölge yasalarına göre tüzel kişilik kazandı.

Starbucks’ın genel hisseleri, ABD Ulusal Menkul Kıymetler Komisyoncuları Birliği tarafından bilgisayar ağı aracılığıyla sağlanan menkul kıymetler ticareti hizmeti olan NASDAQ tarafından SBUX simgesiyle listelenmiştir.

Sosyal sorumluluk

 

Starbucks, işletmelerin kârlarını sosyal sorumluluklarıyla dengeleyebileceklerine ve toplulukları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceğine her zaman inanmıştır.

1) Etik Kaynak Kullanımı

 

Starbucks, kahveleri etik kaynaklardan elde etmek için bütünsel bir yaklaşım benimsiyor. Bu yaklaşım sorumlu satış uygulamalarını, çiftçi desteğini ve orman koruma kampanyalarını içerir. Böylelikle çiftçiler için daha iyi bir gelecek ve gezegenimiz için istikrarlı iklim koşulları sağlanmıştır. Uygulamanın bir diğer faydası da 40 yılı aşkın süredir devam eden uzun vadeli kaynak kullanımıdır.

2) Çevre Bilinci

3

Starbucks, müşterilerinin çevre duyarlılığını paylaşıyor, gezegenimize özen göstermenin önemini vurguluyor ve herkese bunu yapmasını tavsiye ediyor. Attığı her adımda çevre dostu uygulamaları hayata geçirmeye çalışan şirket, enerji ve su tasarrufu sağlayan tasarımlar, ‘yeşil mağazalar’ gibi yenilikçi yöntemler geliştirmeye çalışıyor ve çevresel ayak izini azaltmak için geri dönüşümü etkin bir şekilde kullanıyor.

3) Topluma Katkı

 

Şirket, hem mağaza açtığı ülkelerde hem de kahve tedarik ettiği bölgelerde geliştirme sürecini desteklemenin önemli olduğuna inanıyor.

Ülkemizde de aynı inançla yoluna devam eden firma, öğrencilerimizin özel eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için Tohum Otizm Vakfı ile işbirliği yapmakta ve toplumsal katkı sürecinde üzerine düşeni yapmaya devam etmektedir.

Starbucks Bayilik Sunuyor mu?

Türkiye, Starbucks ile oldukça popüler olduğu için pazara girmiş, birçok girişimcinin ilgisini çekmiştir. Starbucks, iyi bir gelir elde etme fırsatı arayanlar için harika bir seçenektir. Bugün çeşitli alışveriş merkezlerinde, büyük şehirlerde ve hatta daha küçük yerlerde açılmaya başlayan Starbucks, ilerleyen yıllarda aynı hız ve kararlılıkla yoluna devam edecek.

Starbucks Coffee Franchise Franchise Koşulları Açıkça belirtilmiş bir bilgi olmadığı için bu tür konularda bilgi almak çok zordur. Çünkü Starbucks, yabancı bir firma olarak ülkemiz pazarında bazı firmalarla anlaşmalar yapmıştır. Buna göre bu firmalar burada açılacak tüm mekanlardan sorumludur ve çalışmalar kendi bünyesinde yürütülür. Bu durumda maalesef yerel girişimciler için tüm kapılar kapalıdır. Kişisel başvuru yaparak bayilik almak ve yer açarak faaliyet göstermek şimdilik mümkün görünmüyor.

Türkiye ayağı ile Starbucks Gölgelik grubu, bayiliğin tüm yetkilerine sahiptir. Bu konuda tek yetkili olan Shaya, kendi plan ve programları kapsamında yeni mekanlarda mekanlarını açıyor. Tüm açık alanlar incelendiğinde arka planda Shaya olduğu görülecektir.

Girişimciler dışında birçok yatırımcı ve iş adamı için kaçırılmayacak bir fırsat olan Starbucks, bu tarz çalışmaları kendi stratejileri doğrultusunda gerçekleştiriyor. Firmalar arasında yapılan anlaşmalar doğrultusunda bu şekilde ilerleyen sistem önümüzdeki yıllarda değişebilir ve belki girişimciler için yeni bir umut doğabilir. Ancak Shaya ile yapılan anlaşma feshedilse bile, Shaya gibi başka bir şirketin bu işi tekel olarak satın alması ve yürütmesi mümkündür. Bu nedenle son durumu takip etmek ve öğrenmek isteyenler için faydalı olacaktır

Konu Dışı Ancak Bu Konulara Bakın

Girişimcilik nedir Bir girişimci, verimli bir iş fırsatından yararlanmak İçin yalnızca tespit etmek ve inisiyatif alabilmekla ve bir iş makinesinin esasını oluşturmakla ilgilenmez , aynı vakitte girişimciler aynı vakitte karar alma organları olarak da hareket ederler.

Konu Dışı Olucak Ancak akıllı teknoloji yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Nasıl Bir girişimci olunur ticari işletmenin yönetimi ve yönetimi ile alakalı bütün mühim kararları verme sorumluluğu onlara ait olmasından, girişimcilerin son derece mantıklı karar vericiler olmaları lazım olur.

Kim Ne Kadar Maaş Alıyor

Sıradaki içerik:

Starbucks Coffee Franchise Franchise Koşulları