e
sv

İşiniz İçin Yer Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler Faktörler

İşiniz İçin Yer Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler Faktörler
avatar

Metin

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bir iş kurma ve iyi bir konuma haiz olma sürecindeyseniz, minik bir iş yeri seçmeden ilkin göz önünde bulundurmanız ihtiyaç duyulan faktörler vardır. İşiniz için yer seçimi iyi mi olmalıdır?

Hammadde Bulunabilirliği

Bir imalat yada üretim işi yürütmeyi planlıyorsanız, hammaddelerin yakınlığı yada kullanılabilirliği, iş yerinizi seçerken latife yapmamanız ihtiyaç duyulan bir faktördür. İşletmeniz bu hammaddelere yakın değilse, kaynak kullanımı ve nakliye kar marjınızı azaltacaktır.

Pazara Yakınlık

Dikkate alınması ihtiyaç duyulan bir sonraki mühim unsur, işletmenizin müşterilerine yakınlığıdır. Müşterileriniz satıcı mı yoksa son kullanıcı mı? Bu suali cevaplamak, işletmenizi bulmak için en iyi alanı belirlemenize destek olacaktır. İşletmenizin başarı göstermiş olması için müşterilerin ürününüzü bulmasını kolaylaştırmanız icap ettiğini ihmal etmeyin.

 

Temel Altyapının Kullanılabilirliği

Temel altyapının kullanılabilirliği, minik işletme yeri seçiminizi etkileyebilir. Su temini, güç deposu, iyi yol ağı ve güvenlik şeklinde olanaklar ve altyapı, işletmenizi bulurken göz önünde bulundurulması ihtiyaç duyulan konulardır.

Ekonomik Siyaset

Belirli bir bölgenin iktisat politikası yada sistemi de kararınızı ve yer seçiminizi etkileyebilir. Bazı iktisat kapitalistleri desteklerken, ötekiler sosyalizm tarafınca yönlendirilir; hükümetin tüm işletmeleri denetim etmiş olduğu. Dikkate alınması ihtiyaç duyulan öteki alt faktörler hükümetin politikası, maliye ve para politikası, döviz kurları, vergiler, harçlar ve vergilerdir.

Demografik

Bir unsur olarak demografik özellikler, işletme yeri seçtiğinizde büyük bir etkiye haiz olabilir. İşletmenizin sunmuş olduğu ürün yada hizmet türü ve müşterilerin durumu, minik işletme konumu seçiminizde dirimsel bir rol oynayacaktır. Örnek olarak,

Kırtasiye satış işinde olduğunuzu varsayalım. Bu, demografik bilgilerinizin öğrencilerden oluşması gerektiği için en iyi konum okul çevresinde olması gerekir.

İşleme Bölgelerini Dışa Aktarma

İşletmenizi bir ihracat işleme bölgesinde bulmak bilhassa ihracatçıysanız sizin için akıllı bir seçim olabilir. İşletmenizi bu bölgelerde bulmak, nakliye maliyetinde azalma, ürünlerinizin hususi görevliler tarafınca daha süratli incelenmesi ve temizlenmesi anlamına gelir.

Özgür Tecim Bölgeleri

Internasyonal özgür tecim bölgeleri ve tecim fuarı merkezleri de erişilebilir ve normalde geniş bir tanıtım almış olduğu için işletmenizi oluşturmak için iyi yerlerdir.

Dağıtım Kanalı

İşletmeniz direkt son kullanıcılarla yada nihai tüketicilerle ilgilenmiyorsa, minik işletmeniz için bir yer seçerken dağıtım kanalınızı dikkate almak zekice olacaktır. Distribütörlerinizin ürünlere erişimlerini ne kadar kolay hale getirirseniz, işletmeniz için o denli iyi olur. 

Girişimcilik nedir Bir girişimci, verimli bir iş fırsatından yararlanmak İçin yalnızca tespit etmek ve inisiyatif alabilmekla ve bir iş makinesinin esasını oluşturmakla ilgilenmez , aynı vakitte girişimciler aynı vakitte karar alma organları olarak da hareket ederler.

Konu Dışı Olucak Ancak akıllı teknoloji yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Nasıl Bir girişimci olunur ticari işletmenin yönetimi ve yönetimi ile alakalı bütün mühim kararları verme sorumluluğu onlara ait olmasından, girişimcilerin son derece mantıklı karar vericiler olmaları lazım olur. Tüketicilere sunacakları ürün ya da hizmetlerin seçimi, operasyonel ve üretim prosedürleri ve pazardaki bir iş fikrinin, ürünün ya da hizmetin fizibilitesi ile alakalı mühim kararlar alırlar.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

İşiniz İçin Yer Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler Faktörler