e
sv

H&M Bayilik Şartları

H&M Bayilik Şartları
avatar

Metin

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

H&M Bayilik Şartları

1) H&M Hakkında

Giyim sektöründe Zara ve Gap mağazalarından sonra dünyanın en büyük ikinci perakende mağaza zinciri olan H&M, dünya çapında sayısız müşterisi ile sağlam bir güven ilişkisi kurmuş ve sürdürmüş 67 yıllık bir şirkettir.

Bugün 60’tan fazla ülkede yaygın olan H&M, yüz binin üzerinde çalışana sahiptir. Asya, Avustralya, Avrupa ve Amerika’da üç bin beş yüzün üzerinde mağazası var. Bu ürünlerin üretimini ve depolanmasını 800’e yakın giyim ve aksesuar fabrikasında gerçekleştirmektedir.

H&M marka fikri, tasarımların hazırlandığı İsveç ofisinde hayat buldu. Aynı ofiste bir üretim planı hazırlandı ve ürünlerin nasıl dağıtılacağına dair temel kararlar alındı.

2) H&M nasıl kuruldu? Kurucusu kim?

İsveçli girişimci Erling Persson, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra işi çöktüğünde sektöre yönelik planlarını askıya alarak Amerika’da nefesini keserek Amerika’nın en etkili, en büyük ölçekli giyim mağazalarını görme fırsatı buldu. Ülkesinde kadınlar için giyim markalarına ihtiyaç duyan Persson, bu tasarımları uygun fiyatlarla sunmak zorunda olduğunu fark ettikten sonra Amerika’dan döndü ve 1947 yılında bu düşüncelerle ilk mağazasını açtı.

3) H&M Geçmişi

 

Erling Persson, İsveççe’de ‘kadın’ anlamına gelen Hennes işaretini taşıyan ilk kadın giyim mağazasını açtığında, mağazada sadece özel olarak tasarlanmış kadın aksesuarları ve kıyafetleri satılıyordu. Mağaza açıldıktan tam 20 yıl sonra, av kıyafetleri satan başka bir dükkan devraldı. Mauritz Widforss adlı bu mağaza, erkek giyiminin yanı sıra av kıyafetleri de satışının olması gerektiği fikrini doğurunca bu iki mağaza birleştirildi. Böylece hem erkek giyim sektörü devreye girdi hem de H&M markası resmen hayat buldu.

 

Şirket kısa sürede dünya lideri tasarımcılarla dolu benzersiz, yenilikçi bir iş alanı yaratarak iyi niyetini ve marka itibarını günümüze taşımayı başardı. Marka satışlarındaki dengenin ve markaya olan asla güvensizliğin ardındaki başarının formülü tam da budur.

4) Profili markası

 

H&M, 2010 yılında 21. yüzyılın en iyi markası seçildi. (Sadece tüm dünyadaki mağazalar arasında değil, sadece giyim kategorisinde değil), markanın marka değeri ‘Interbrand’ adlı bir marka danışmanlık firmasının raporuna göre şirket yaklaşık 15 milyar dolar.

Şirket, 2009 yılının sonlarına doğru ev dekorasyon sektörüne de girdi. Başlangıçta bu girişimi sadece e-ticaret üzerinden gerçekleştirdi.

H&M, başka sanatçıların tasarımlarını tazminat ödemeden çalmak gibi pek çok hoş olmayan tartışmanın da konusu oldu. Bu şikayetler, dilekçe sahiplerinin itirazları ile ilgilenen bir şirket kurularak ve gerekli işlemler yapılarak çözüldü. Şirket ayrıca yardım kampanyalarına verdiği destek ve çevre dostu ürünlere olan özel ilgisi ile de tanınır.

5) H&M CEO’su (Genel Müdür) kimdir?

 

Şirketin CEO’sunda, kurucusu Erling Persson’un torunu Karl-Johan Persson oturuyor.

6) H & M’in Misyonu

 

Müşterinin dikkatini her zaman canlı tutma fikrini akılda tutarak, şirketin amacı her zaman en ‘sürdürülebilir’ seçenek olmak olmuştur. Peki bu ne anlama geliyordu? H & M’i rakiplerinden ayıran en önemli unsur doğal kaynakları kullanmaları, mağazalarında aşırı elektrik tüketimini azaltmaları ve dünyaya geri dönüştürülebilir kıyafet satın alma fırsatı sunmalarıdır. Sürdürmek istedikleri şey doğanın kendisiydi.

 

Müşterilerine kaliteli ürünler sunmak için 60 yılı aşkın süredir aralıksız çalışan H&M, mağazalarına her yıl yeni mağazalar ekleyerek büyümeye devam ediyor. Ülkelerdeki satış oranları ve mağaza sayısı da katlanarak artıyordu.

 

Bu büyümede her zaman özgün, ilham veren ve geniş bir seçenek yelpazesi sunan H&M tasarımlarının payı inkar edilemezdi. Öyle ki hem sezonun son trend parçalarını hem de yıllarca giyse bile şıklığını kaybetmeyecek klasikleri bulmak mümkün oldu. Tüm bunlara ek olarak, çeşitli bağımsız markaları satın almasıyla şirketin gelişimi durdurulamaz hale geldi.

7) H&M Genel Merkezi

 

60’tan fazla ülkede mağazası bulunan şirketin genel merkezi İsveç’in Stockholm kentindedir. Üç bininci mağazanın açılışı Çin’de gerçekleşti.

8) Ünlü Tasarımcılarla İşbirlikleri

2004 yılında, tasarımcı Karl Lagerfeld’in özel bir koleksiyonu bazı H&M mağazalarında satışa sunuldu.

 

– Stella McCartney imzalı özel bir koleksiyon, Kasım 2005’te piyasaya sürüldü.

 

-Kasım 2006’da Alman tasarımcılar Viktor & Rolf ile çalıştı.

 

Mart 2007’de dünyaca ünlü pop yıldızı Madonna ile ortak bir tasarım projesi başlatıldı.

 

– İtalyan tasarımcı Roberto Cavalli imzasıyla Kasım 2007’de yeni bir koleksiyon piyasaya sürüldü.

 

Aynı yıl Kylie Minogue ile başka bir tasarım işbirliği daha yapıldı. Söz konusu koleksiyon Çin’in Şangay kentinde piyasaya sürüldü.

 

İngiliz tasarımcı Matthew Williamson tarafından hazırlanan -2009 ilkbahar-yaz koleksiyonu. Şirket için iki özel koleksiyon tasarlayan Williamson’ın ilk serisi kadın giyim koleksiyonu olurken, serinin ikincisi Williamson markasının sadece seçkin mağazalarda satışa sunulan ilk erkek giyim ürünlerini içeriyordu. İkinci koleksiyon, dünya genelindeki tüm mağazalarda bulunan hem erkekler hem de kadınlar için tasarlanmış plaj ürünlerini içeriyordu.

 

Kasım 2009’da sınırlı sayıda özel bir koleksiyon piyasaya sürüldü. Tasarımcı Jimmy Choo imzalı bu koleksiyonda fiyatları 30 ile 170 pound arasında değişen erkek ve kadın ayakkabı ve çantalardan oluşuyor. Koleksiyon aynı zamanda Choo’nun ilk giyim tasarımlarını hayata geçirme özelliğine de sahipti. Ürünlerin çoğu süet ve deriden yapılmıştır. Koleksiyon, Londra’daki mağazalar da dahil olmak üzere dünya çapında 200 mağazada mevcuttu.

 

2010 sonbaharında Fransız moda evi Lanvin ile anlaşma imzalandı.

 

Haziran 2011’de H&M, Versace markası ile ortak bir tasarım projesinde olduklarını duyurdu. Versace ayrıca, yalnızca çevrimiçi satış yoluyla kullanılabilen bir bahar koleksiyonu da yarattı.

 

Kasım 2011’de Marni ile ortaklık açıklandı. Söz konusu proje Mart 2012’de uygulanacaktı. Bu kampanyanın yönetmeni ödüllü yönetmen Sofia Coppala idi.

 

Ekim 2012’de, Paris Moda Haftası’nın sonunda, Japon Vogue dergisi editörü Anna Dello Russo’nun aksesuar koleksiyonu piyasaya sürüldü.

 

8) H&M Bayilik Sağlıyor mu?

 

Siz de H&M markasına bayilik başvurusu yapmak isteyenlerden misiniz? Peki bu nasıl olacak? H&M, bu hakları kullanabilen franchise bir marka mı? Bir H&M mağazası açmanın maliyeti nedir? Bu soruların yanıtlarını bulmak için bu bölümü dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

 

H & M’nin franchise sistemi için uygun olup olmadığı, Google’da en sık sorulan sorulardan biridir. Nitekim şirket yetkilileri de H & M’in şimdilik bir bayilik şirketi olmadığını, sadece bir kez değil birçok kez olduğunu belirtiyor. Ancak gelecekte bayilik sistemi aktif olursa burada duyuracağımızı bilmenizi isteriz.

Franchise ücreti: H&M şu anda bayilik sunmadığından, söz konusu uygulamaya herhangi bir mali değer atfedilmemektedir. Bu nedenle, ‘H&M bayisinin maliyeti nedir?’ Firma bayilik sistemi modeli geliştirene kadar sorunuz cevabını bulamayacaktır.

Konu Dışı Ancak Bu Konulara Bakın

Girişimcilik nedir Bir girişimci, verimli bir iş fırsatından yararlanmak İçin yalnızca tespit etmek ve inisiyatif alabilmekla ve bir iş makinesinin esasını oluşturmakla ilgilenmez , aynı vakitte girişimciler aynı vakitte karar alma organları olarak da hareket ederler.

Konu Dışı Olucak Ancak akıllı teknoloji yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Nasıl Bir girişimci olunur ticari işletmenin yönetimi ve yönetimi ile alakalı bütün mühim kararları verme sorumluluğu onlara ait olmasından, girişimcilerin son derece mantıklı karar vericiler olmaları lazım olur.

Kim Ne Kadar Maaş Alıyor

Sıradaki içerik:

H&M Bayilik Şartları