e
sv

Fast Food Sektörü Bayilik Firmaları

avatar

Metin

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Fast Food Sektörü Bayilik Firmaları

Bu çok açık: İnsanlar fast food’u seviyor. McDonald’s ve Burger King gibi küresel fast food restoran zincirleri tüm dünyaya yayıldı. Ancak fast food sektöründe de zorluklar var. Yiyecek maliyetlerinden ekonomik durgunluğa ve değişen sağlık algılarına kadar birçok fast food franchise’ı bir miktar baskı hissetmeye başladı.

Fast food sektörü bu zorluklardan kaçınmak yerine yeni uygulamalara adapte oluyor ve yeni ürünler sunuyor. Modern toplum sürekli meşguldür ve günün herhangi bir saatinde hızlı bir atıştırmaya ihtiyaç duyar. Hamburger ve pizza gibi ürünlere olan geleneksel talep devam etmekle birlikte, sağlıklı ve özgün ürünlere olan talep de artmaktadır.

Fast food endüstrisi analizi

Fast food ve fast food restoranları olarak bilinen fast food sektörü, insanlara son derece lezzetli ürünler sunuyor. Modern fast food franchise sisteminin 1930’ların ortalarında Howard Johnson’ın ikinci sırayı bir arkadaşına operasyonlarını iyileştirmesi için verdiği zaman başladığına inanılıyor. Peki nasıl gitti? Arabalar yaygınlaştıkça, araba servisi kavramı patladı. 1951’de sözlüğe “Fast Food” girdi ve şimdi büyük fast food şirketlerinin 100’den fazla ülkede franchise’leri var. 1970 yılında 6 milyar dolar olan bu firmaların gelirleri geçen yıl 160 milyar dolara çıktı.

“Türkiye fast food sektöründe 10 milyon müşteri ve izleyici kitlesiyle kurulacak iş, yıllık% 20’ye yaklaşan büyüme oranı ile en cazip sektörlerden biri.”

Fast food satıcıları, yüksek hacimli, düşük maliyetli ve yüksek verimli ürünlere odaklanır. Genellikle yiyecekler önceden ısıtılır veya önceden pişirilir ve hızlı bir şekilde servis edilir. Stantlar, kiosklar veya oturma yerleri için yiyecekler standartlaştırılır ve merkezi konumlardan gönderilir. Tüketiciler her noktada yemeğe aşina olmaktan hoşlanırlar ve menüler ve pazarlama her noktada aynıdır.

Sorun nedir?

Fast food sektöründe son yıllarda kar marjları üzerinde baskı oluşturan zorluklar yaşandı. Endüstri bu zorluklara direniyor ve bazı oyuncular bunu diğerlerinden daha iyi yapıyor.

Fast food restoranları son on yıldır sunulan yemeklerin kalitesine odaklanıyor. Hazırlık aşamasında yüksek oranda işlenen bu yiyeceklerin birçoğu çok yağlıdır ve kilo alımına neden olur. Fast Food Nation gibi popüler kitaplar ve Super Size Me gibi belgeseller, fast food’un sağlık üzerindeki olumsuz etkileri konusunda halkı bilinçlendirmiştir. Şu anda fast food şirketleri sağlıklı ürünlere uyum sağlayarak yanıt veriyor ancak basında çıkan kötü haberlerin etkisi sektörü etkilemeye devam ediyor.

Artan gıda fiyatları, birçok fast food franchise’ını ciddi sıkıntıya soktu. Yiyecek ve içecek girdileri maliyetlerin yaklaşık% 33’ünü oluşturduğundan, hayvancılık, mısır, buğday ve daha fazlasının yüksek fiyatı, marjları önemli ölçüde azaltmaya başladı. Rekabetin bu kadar yoğun olduğu bir alanda müşterileri fiyata zorlamak imkansız olduğundan, kar marjları genellikle% 15-20 civarındadır.

Fast food, durgunluktan büyük ölçüde etkilenmeyecek sektörlerden biri olarak kabul edildi ve gerçekten de sektör, diğer zaruri olmayan harcama endüstrileri kadar zarar görmedi. Aslında, tüketici ziyaretlerinde hafif bir artış oldu. Ancak genel olarak bakıldığında, durgunluk harcamaları olumsuz etkiledi ve tüketiciler her ziyarette daha az harcadı. Fast food franchise’ları bunun üstesinden geldi, ancak yine de küçük bir sorun var.

Pazar doygunluğu da günümüz fast food endüstrisini etkileyen sorunlardan biridir. Hemen hemen her şehrin McDonald franchise’ları var ve çok sayıda rakip var. Benzer ürünleri satan rakiplerin sayısı arttıkça puan başına düşen tüketici sayısı azalmaktadır. Fast food restoranları hızla pazar paylarını kaybediyor.

Bundan sonra ne olacak?

Meşgul vatandaşların hala hızlı bir yemek seçeneğine ihtiyacı var ve fast food restoranları bu tür zorluklarla büyük bir zevkle mücadele ediyor. Bazı fast food restoranları taze veya organik ürünlere odaklanmaya başladı. Salata veya sağlıklı dürümler sunan franchise’lardan düşük kalorili seçenekler sunan geleneksel burger franchise’larına kadar birçok fast food şirketi tüketicilere daha iyi seçenekler sunuyor.

Fast food franchise’ları da McCafe gibi kahve girişimleri sunarak ürün yelpazelerini genişletmeye odaklandılar. Startbucks ile rekabet etmeyi planlayan McDonalds, müşterileri kahve ile çekmeyi ve yiyecek satın almayı da umuyor. Bayilerin çoğu kahvaltı ve öğleden sonra gibi yemek saatlerini dikkate alarak büyüme fırsatları bulmayı hedefliyor.

Fast food endüstrisi hala büyük ve çeşitli bir endüstridir. Zorluklar inovasyonla ele alınırsa ve fast food franchise’ları yeni teklifler, fiyatlar ve stratejiler sunarsa tüketicileri çekebilir. Geleneksel olmayan fast food franchise’ları ortaya çıkıyor ve dikkat çekiyor ve daha fazla yaratıcılık her zaman memnuniyetle karşılanıyor. Tüketiciler hızlı ve sağlıklı yemek yemenin yeni yollarını arıyor. Endüstri gelişmeye devam ettikçe ve ekonomi güçlenmeye devam ettikçe, fast food bayi karlılığı artmaya devam edecek.

Konu Dışı Ancak Bu Konulara Bakın

Girişimcilik nedir Bir girişimci, verimli bir iş fırsatından yararlanmak İçin yalnızca tespit etmek ve inisiyatif alabilmekla ve bir iş makinesinin esasını oluşturmakla ilgilenmez , aynı vakitte girişimciler aynı vakitte karar alma organları olarak da hareket ederler.

Konu Dışı Olucak Ancak akıllı teknoloji yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Nasıl Bir girişimci olunur ticari işletmenin yönetimi ve yönetimi ile alakalı bütün mühim kararları verme sorumluluğu onlara ait olmasından, girişimcilerin son derece mantıklı karar vericiler olmaları lazım olur.

Kim Ne Kadar Maaş Alıyor

Sıradaki içerik:

Fast Food Sektörü Bayilik Firmaları