e
sv

Doktor Maaşları Hangi Doktor Ne Kadar Maaş Alıyor

avatar

Metin

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Doktor Maaşları Hangi Doktor Ne Kadar Maaş Alıyor

Doktor Maaşları Hangi Doktor Ne Kadar Maaş Alıyor Esenlik sektörü içinde en mukaddes görevi yerine getirmekle yükümlü olan doktorlar bilhassa son 2 senelik süreç içinde corona virüs salgınında üstün bir performans sergilemişlerdir. Dünyada olduğu şeklinde Türkiye’de de saygı duyulan meslekler içinde yer edinen doktorluk, uzun bir eğitim sürecinden sonrasında yapılmaya başlanır. Doktor maaşı 2021yılı için devlet ekibi doğrultusunda belirlenmiş olup, corona virüs salgınından dolayı maaşlarda ciddi bir artış yaşanmıştır.

Doktorluk mesleği; pratisyen doktor, uzman doktor Maaşı

Doktorluk mesleği; pratisyen doktor, uzman doktor, tabip ve cerrahlar olmak suretiyle çeşitli kategorilere ayrılır. Doktor maaşları 2021 yılı için belirlenirken bu kategoriler üstünden değerlendirme yapılmıştır. Kariyerine sağlık alanında yön vermek isteyen bireyler için doktorluk mesleği hakkında ciddi bir araştırma yapmak önemlidir. Esenlik sektörü birçok kişinin yaşamının kurtarıldığı, iyileştirildiği ve yaşama geri kazandırıldığı bir sektör olarak hem maddi hem de içsel kıymet taşır. Bu yüzden doktorluk mesleği dünyanın en prestijli meslekleri içinde yer alır.

2020 yılının Ocak ayında meydana getirilen düzenlemeler doğrultusunda kamu ve {{özel sektör}} dahil olmak suretiyle en düşük doktor maaşı 6.163 TL olarak belirlenmiştir. Emekli doktor maaşı 2021 Ocak zammı ile beraber doktorluk mesleğinden emekli olmuş kişilerin maaşlarına da zam yapılmıştır. 2020’nin Ocak ayında belirlenmiş olan en düşük doktor maaşı, doktorun vazife almış olduğu yer ve hizmet süresine bakılırsa değişkenlik gösterir. Belirli branşlarda uzmanlık almış olan doktorların maaşları fazlaca daha fazladır.

Emekli Doktor Maaşı

Doktorluk mesleğinden emekli olmuş kişilerin 2021 senesinde belirlenen zam miktarından faydalanmalarına karar verilmiştir. Emekli Sandığı kapsamında meslekten ayrılmış olan doktorların maaşları aylık ilavelerle daha da arttırılmıştır. Emekli olurken uzmanlık statüsünde yer edinen doktorun maaşı her ay 2.808 TL artarken, uzmanlık statüsünde yer almayan doktorun maaşı ise 2.147 TL değerinde artacaktır. 2021 senesinde karar verilen maaş zamları doğrultusunda, meslekten emekli olmuş doktorların da aldıkları maaşlara aylık zam getirilmiştir.

Pratisyen Doktor Maaşı

Pratisyen doktor olarak vazife yapmakta olan kişilerin yeni yıl ile beraber alacakları zamlar hesaplanırken hangi bölgede vazife yaptıkları ve var ise hususi hizmet tazminatları değerlendirilmektedir. Türkiye’de hizmet bölgesi olarak değerlendirilen 7 değişik alan vardır. Doğuda hizmet veren doktorun görevi, süresi de baz alınarak batıda yer edinen doktora bakılırsa daha oldukça olmaktadır. Pratisyen doktor statüsü, uzman olmayan doktor olarak değerlendirilmektedir. Doktor maaşı 2021 pratisyen olarak verilen zamlarla birlikte doktorlarla aynı oranda arttırılmıştır.

Asistan Doktor Maaşı

TUS isminde olan bir imtihanı kazanan ve uzmanlık alanında eğitimler alan kişiler asistan doktor olarak tanımlanır. Asistan doktor maaşı 2021 senesinde 700 TL olarak belirlenmiştir. Nöbet tutma şansı olan asistan doktorların bu ücret tutarına ek olarak nöbet ücretleri alabilme imkanları da olur.

Pratisyen Doktor Maaşı

Hekimliğin herhangi bir branşında uzmanlık kazanmamış olan yalnız hekimlik mesleğini icra eden doktorlara pratisyen tabip denir. Uzman olmayan doktorlar olarak tıp sektöründe değerlendirilen pratisyen hekimler, vazife aldıkları bölgelere ve vazife sürelerine bakılırsa maaş alırlar. Pratisyen hekimlerin Türkiye’nin 7 değişik bölgesinde meslek hayatlarını sürdürebilmeleri mümkün olur. 2021 pratisyen tabip maaşı minimum 7.000 TL olarak belirlenmiş olup, bölgeden bölgeye ve vazife süresine bakılırsa bu ücrette artış görülebilir. 2021 yılı için pratisyenlerin bölgelere bakılırsa alacakları maaşlar;

 • -Pratisyen Doktor 1. Bölge 7.000 TL
 • -Pratisyen Doktor 2. Bölge 7.150 TL
 • -Pratisyen Doktor 3. Bölge 7.250 TL
 • -Pratisyen Doktor 4. Bölge 7.400 TL
 • -Pratisyen Doktor 5. Bölge 7.500 TL
 • -Pratisyen Doktor 6.Bölge 7.700 TL
 • -Pratisyen Doktor 7. Bölge 7.950 TL

olarak belirlenmiştir.

Uzman Doktor Maaşı

Profesörlerin bir alt kadrosunda çalışan uzman doktorlar, bir alanda uzmanlaşmış ve bu mevzuda cerrahi işlem yapabilen doktorlardır. 2021 uzman doktor maaşı bu yıl için minimum 8.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutara döner ana para ya da nöbet tutarı dahil olmayıp, bu etmenlere maaşa ek olarak doktorun tercihi kapsamında verilmektedir. Uzman doktorların 2021 yılı içinde alacakları ücret kamu ve hususi sektörde farklılık gösterir.

Doktor Maaş Zammı

Doktorların kamu ve hususi sektörde emek harcama imkanları almış oldukları maaşları ciddi oranda etkilemektedir. Hususi sektörde çalışmaya başlamış bir doktorun tamamen kurum idaresinde olan sözleşmesi gereği 4.000 ila 10.000 TL içinde maaş almış olduğu bilinir. 2021 doktor maaş zammı da {{özel sektör}} himayesinde kurumun inisiyatifi gereği belirlenmektedir. Kamuda çalışan doktorların aldıkları minimum maaş 7.000 TL olarak belirlenmiş olup maksimum 10.000 TL alma durumu söz mevzusudur. Bu maaş tutarları doktorların cerrahi işlem yapmadan aldıkları ücretlerdir.

Zamlı Doktor Maaşları 2021

2021 yılına girmeden ilkin devlet kabinesi tarafınca belirlenen meslek zamları doktorların da maaşlarına zam gelmesini elde etmiştir. Zamlı doktor maaşları 2021 senesinde statüye bakılırsa değişkenlik göstermekle birlikte, kamuda çalışan en düşük doktor maaşı 6.000 TL civarında belirlenmiştir. Doktor maaşlarını etkileyen en önemli unsur doktorun hangi bölgede vazife aldığıdır. Doğuda çalışan bir doktor ile batıda çalışan doktorun aynı ücretleri alması beklenmemelidir.

Özelde Doktor Maaşları

Kamu bünyesinde çalışan doktorların maaşları Esenlik Bakanlığı tarafınca verilirken hususi sektörde çalışan doktorların maaşları çalışmış oldukları hastanenin muhasebesi tarafınca ödenir. Özelde doktor maaşları bu yüzden kamuya oranla düşük olmaktadır. 2021 yılı itibari ile hususi sektördeki bir hastanede çalışan doktorun minimum 4.000 TL almış olduğu bilinmektedir. Bu cüzi ücretin yanı sıra, adını sağlık sektörüne kazımış olan meşhur doktorlar hususi sektörde ameliyat başına 120.000 TL şeklinde bir ücret alabilmektedir. Bu yüzden {{özel sektör}} kimi doktorlar için zorlayıcı olurken, kimi doktorlar için de oldukça kazançlıdır.

Aile Hekimleri Ne Kadar Maaş Alıyor 2021

Esenlik sektöründe atılmış olan adımlardan biri olarak aile hekimlikleri ile aile üyelerinin belirli bir doktor nezdinde görülmesi sağlanmıştır. Hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak amacı ile aile hekimi olarak çalışan doktorlar sağlık ocakları üstünden hizmet vermektedir. Aile hekimleri ne kadar maaş alıyor 2021 senesinde şeklinde sorular sağlık sektöründe en fazlaca sorulan sorular içinde yer alır. Aile hekiminin 2021 yılı maaş zamları kapsamında alması öngörülen ücret minimum 5.500 TL, maksimum 7.000 TL olarak belirlenmiştir. Hastaneye gidemeyecek olan yaşlıların daha rahat hizmet alabilmeleri ve bebeklerin aşılarının devamlılığı için de oldukça etkili olan aile hekimleri, 2021 senesinde zamlı maaş alacak meslekler grubunda yer alır.

Aile Hekimi Maaşı

 • Aile hekimlerinin maaşları;
 • -Sisteme kayıt olan ve muayene işin gelen kişi sayısına bakılırsa
 • -Vazifesini yapmakta olduğu kuruluşun ödemeleri ve giderlerine bakılırsa
 • -Ülkenin o yıl açıklanan enflasyon oranına bakılırsa
 • -Aile hekimlerinin muayene esnasında araştırma yaparken kullandıkları ürünlerin giderlerine bakılırsa
 • -Aile hekimlerinin yerinde değil de evde hizmet vermesini gerektiren durumlara bakılırsa hesaplanmaktadır. Aile hekimi maaşı 2021yılında 7.000 TL’ye kadar çıkmıştır. Aile hekimlerinin maaşlarından her sağlık çalışanında olduğu şeklinde kesintiler yapılır. Gelir vergisi kesintisi, toplumsal güvenlik primi kesintisi ve damga vergisi kesintisi şeklinde ücretler aile hekiminin maaşından düşülür. Uzman aile hekimi 2021 senesinde maaşına ek olarak 1.750 TL alacaktır.

MEMUR MAAŞLARI NE OLACAK?

 • UNVAN VE DERECE 2020 Temmuz 2021 Ocak
 • Vali 13.818 – 14835
 • Genel müdür (1/4) 13.891 – 14.914
 • Şube müdürü (Lisans – 1/4) 7.301 – 7.839
 • Işgören Maaşları (Lisans – 9/1) 4.509 – 4.841
 • Öğretmen Maaşları (1/4) 5.634 – 6.049
 • Kaymakam 1. derslik Maaşları (1/4) 12.712 – 13.648
 • Başkomiser Maaşları (3/1) 7.296 – 7.833
 • Polis memuru Maaşları (8/1) 6.388 – 6.859
 • Uzman doktor Maaşları (1/4) 8.675 – 9.314
 • Hemşire Maaşları (Lisans – 5/1) 5.465 – 5.868
 • Mühendis Maaşları (1/4) 7.452 – 8.001
 • Uygulaman Maaşları (Lise – 11/1) 4.692 – 5.038
 • Araştırma görevlisi Maaşları (7/1) 7.075 – 7.596
 • Vaiz Maaşları (1/4) 5.854 – 6.285
 • Avukat Maaşları (1/4) 7.115 – 7.639
 • En düşük işyar maaşı 4.230 – 4.542

Girişimcilik nedir Bir girişimci, verimli bir iş fırsatından yararlanmak İçin yalnızca saptamak ve inisiyatif alabilmekla ve bir iş makinesinin esasını oluşturmakla ilgilenmez , aynı vakitte girişimciler aynı vakitte karar alma organları olarak da hareket ederler.

Mevzu Dışı Olucak Sadece akıllı teknoloji yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Iyi mi Bir girişimci olunur ticari işletmenin yönetimi ve yönetimi ile ilgili tüm önemli kararları verme sorumluluğu onlara ilişkin olmasından, girişimcilerin son aşama mantıklı karar vericiler olmaları lazım olur. Tüketicilere sunacakları ürün ya da hizmetlerin seçimi, operasyonel ve üretim prosedürleri ve pazardaki bir iş fikrinin, ürünün ya da hizmetin fizibilitesi ile ilgili önemli kararlar alırlar.

Kim Ne Kadar Maaş Alıyor

Sıradaki içerik:

Doktor Maaşları Hangi Doktor Ne Kadar Maaş Alıyor