e
sv

Doğru Kariyeri Seçmenize Yardımcı Olacak 5 Adım

Doğru Kariyeri Seçmenize Yardımcı Olacak 5 Adım
avatar

Metin

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Belirli bir kariyere başlamadan ilkin iş sorumlulukları, istihdam olanakları ve eğitim yada öğretim gereksinimleri hakkında informasyon edinin. Kariyer seçimi için şu adımları izleyin;

Kendinizi Değerlendirin

Her ferdin değişik hedefleri, kabiliyetleri, ilgi alanları ve değerleri vardır. Başka bir deyişle, her ferdin izlememesi ihtiyaç duyulan bazı kariyer ve üstünlüğü ve doyum edileceği bölgeler vardır. Kariyer değerlendirmeleri alarak, kariyer danışmanlığı alarak ve kapsamlı öz değerlendirme yaparak neyi beğeneceğinizi ve neyi başarılacağınızı belirleyin.

Potansiyel Mesleklerin Bir Listesini Yapın

Bazı özdeğerlendirme yaptıktan sonrasında, izlemeniz ihtiyaç duyulan kariyer türlerinin belirgin olması gerekir. Her birini izlemek mümkün değildir, bundan dolayı kariyer aramanıza nereden başlayacağınızı belirlemek için sıralama kullanılmalıdır. 5 yada 10 kariyer seçin ve bu seçeneklerle yeni bir sıralama oluşturun. Seçimlerinizi yaparken, ilginizi çeken işleri seçin, kariyer değerlendirme testlerini ve beceri setinize uygun işleri seçin.

Seçenekleri Keşfedin

Listenizi daralttıktan sonrasında her potansiyel kariyer hakkında informasyon edinin. Eğitim yada öğretim gereksinimleri, iş görevleri, istihdam görünümü, senelik kazançlar ve tanıtım fırsatları hakkında informasyon edindiğinizden güvenli olun. İnternetten informasyon edinilebilir, sadece her meslekle ilgili detaylı informasyon almak için her alanda bir ustalaşmış ile görüşmeye çalışın. Bu alanlardaki uzmanları bilmiyorsanız, istekli katılımcılarla iletişime geçin ve bilgilendirici görüşmeler planlayın. Bununla beraber, muhtemelen ilginizi çeken alanlarda çalışan akrabalarınız, meslektaşlarınız ve okul arkadaşlarınız bulunduğunu görmüş olacaksınız. Bilgilendirici bir görüşme esnasında senelik maaş, istihdam beklentileri ve giriş seviyesi istihdam gereksinimleri hakkında ayrıntılar toplayın. Bu görüşmeler esnasında iş istemeniz önerilmez, sadece ağ oluşturma fırsatlarından yararlanın.

Listenizi Daraltın

Her birini iyice inceledikten sonrasında artık ilginizi çekmeyen kariyerleri ortadan kaldırın. Birçok şahıs, eğitim gereksinimleri, senelik kazançlar ve azalan sanayi büyümesi hakkında informasyon edindikten sonrasında kariyer yapmaktan caydırılır. Her kariyerle tanıştıktan sonrasında, listenizi 1-2 seçeneğe daraltın.

Hedef Belirleyin

Listeniz daraltıldıktan sonrasında ulaşılabilir hedefler belirleyin. Kısa ve uzun vadeli hedefler belirleyecek kadar bilgilendirilmelisiniz. Tipik olarak, kısa vadeli hedefler 1-3 yıl içinde ve uzun vadeli 3-5 yıl içinde gerçekleştirilebilir. Her bir hedefe ulaşmak kolay olmayacak, bu yüzden sıkı çalışmaya, gerektiğinde ayarlamalar halletmeye ve emin kalmaya hazır olun. Hedeflere, belirli bir süre içinde tanımlandıklarında, esnek, gerçekçi ve ulaşılabilir olduklarında ulaşılabilir.

Girişimcilik nedir Bir girişimci, verimli bir iş fırsatından yararlanmak İçin yalnızca tespit etmek ve inisiyatif alabilmekla ve bir iş makinesinin esasını oluşturmakla ilgilenmez , aynı vakitte girişimciler aynı vakitte karar alma organları olarak da hareket ederler. Konu Dışı Olucak Ancak akıllı teknoloji yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Nasıl Bir girişimci olunur ticari işletmenin yönetimi ve yönetimi ile alakalı bütün mühim kararları verme sorumluluğu onlara ait olmasından, girişimcilerin son derece mantıklı karar vericiler olmaları lazım olur. Tüketicilere sunacakları ürün ya da hizmetlerin seçimi, operasyonel ve üretim prosedürleri ve pazardaki bir iş fikrinin, ürünün ya da hizmetin fizibilitesi ile alakalı mühim kararlar alırlar.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Doğru Kariyeri Seçmenize Yardımcı Olacak 5 Adım