e
sv

Doğru Çalışan Nasıl Seçilir?

Doğru Çalışan Nasıl Seçilir?
avatar

Metin

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

İşletmeniz için hedeflerinize ulaşmanızda size destek olacak en iyi kişileri işe almak oldukça önemlidir. Doğal ki, her işveren, verilen çeşitli vazife ve sorumluluklarda en yetenekli, hedefe yönelik ve oldukça yönlü olan müracaat sahibinin izini sürer. İşletmelerin çalışmamasının önde gelen sebeplerinden biri, çalışanların yetersizliği ve deneyimsizliğidir. Bir işverenin, firmanın bir parçası olacak en iyi kişileri seçerken oldukça istekli ve stratejik olması oldukça önemlidir. Peki işe alım iyi mi yapılır?

İş İlanlarını Belirleme

İşe alım sürecinin ilk adımı, boş olan iş pozisyonlarını belirlemektir. Boşluk, şirkette yeni işlevler olduğunda yada bir çalışanın pozisyonu boşaltıldığı için olur. Bir çok işe giriş seviyesi pozisyonlarıdır, şundan dolayı dahili işe alım normalde kıdemli pozisyonlar için gerçekleşir.

İşe Alım Planı

Tüm boş pozisyonları belirledikten sonrasında işe alım aşamasını planlama zamanı geldi. Temel olarak, bunu yapmak için bir insan kaynakları yönetimi ekibine ihtiyacınız var. Bu, iş tanımı yada şartnamesi hazırlayacak kişileri ihtiva eder; başvuranlarla görüşme; kimi kiralayacağınızı ve işe alım yeri düzenleyecek kişiler seçin.

 

İş İşe Alımını Duyurun

Her şeyi tamamladıktan sonrasında, firmanın çalışanlar aradığını duyurmanın zamanı geldi. İşe alımını duyurmak için birçok yol var. En yaygın olanı iş arama siteleridir. Öteki taraftan, dijital çağ, müracaat sahiplerine ulaşmayı kolaylaştırmak için LinkedIn ve Feysbuk ve Twitter şeklinde toplumsal medya platformlarına yol açtı. Bazı firmalar ek olarak müracaat sahiplerini dış kaynaklardan temin etmek için okul ve kuruluşlarla bağlantı kurar.

Uygulamaları İnceleyin

İnsan kaynakları e-postanız uygulamalarla dolu olduğunda yeni çalışanlar için yaptığınız çağrının etkili bulunduğunu bileceksiniz. Temel olarak, başvuranlar başlangıçta size bir özgeçmiş yada bir ön yazı yollayacaktır. İnsan kaynakları yöneticisi yada işveren olarak, başvuruları gözden geçirmek sizin sorumluluğunuzdadır.

Girişimcilik nedir Bir girişimci, verimli bir iş fırsatından yararlanmak İçin yalnızca tespit etmek ve inisiyatif alabilmekla ve bir iş makinesinin esasını oluşturmakla ilgilenmez , aynı vakitte girişimciler aynı vakitte karar alma organları olarak da hareket ederler.

Konu Dışı Olucak Ancak akıllı teknoloji yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Nasıl Bir girişimci olunur ticari işletmenin yönetimi ve yönetimi ile alakalı bütün mühim kararları verme sorumluluğu onlara ait olmasından, girişimcilerin son derece mantıklı karar vericiler olmaları lazım olur. Tüketicilere sunacakları ürün ya da hizmetlerin seçimi, operasyonel ve üretim prosedürleri ve pazardaki bir iş fikrinin, ürünün ya da hizmetin fizibilitesi ile alakalı mühim kararlar alırlar.

En Nitelikli Olanı Seçin

Tüm başvuruları inceledikten sonrasında, görüşme aşamasına geçecek adayları seçin. Seçilen bu adaylar başlangıçta bir telefon görüşmesine doğal olarak tutulacaktır. Telefon görüşmesinin amacı, adayları eleyerek işverenin personelini ve zamanını kurtarmaktır. En nitelikli kişiler karşı karşıya görüşme için planlanacaklarına dair telefon yada e-posta kanalıyla bildirim alacaklardır.

İş Teklifi Yapın

Oldukça fazla görüşme ve karardan sonrasında, geri kalanlar içinde öne çıkan en iyi talibi seçin. Karar hakkında müracaat sahibini bilgilendirin ve yine görüşün. Bu sefer, iş teklifi yapın ve diğerlerinin yanı sıra maaş, faydalar, ayrıcalıklar, işin niteliği, iş özellikleri ve hizmet başlangıç tarihinin ayrıntılarını tartışın.

Başarısız Olan Adayları Bilgilendirin

İşe alım sürecinin bir kısmı öteki adayları başvuruları hakkında bilgilendirmektir. Firmanın sonucu hakkında kibarca bilgilendirin. Onları yanıtsız bırakmayın. Firmanın öteki müracaat sahiplerini görmezden gelmesi fena bir izlenimdir. Bildirim mektubunuzda, firmanın öteki iş ilanlarına başvurmalarını yada başvuruda bulundukları pozisyonun yine boş olması durumunda onları bilgilendireceğinizi açıklayın.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Doğru Çalışan Nasıl Seçilir?