e
sv

Bayilik Fırsatları ile Başarı göstermiş Sektörlerin Belirlenmesine Yönelik 12 Tavsiyeler

Bayilik Fırsatları ile Başarı göstermiş Sektörlerin Belirlenmesine Yönelik 12 Tavsiyeler
avatar

Metin

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bayilik Fırsatları ile Başarılı Sektörlerin Belirlenmesine Yönelik 12 Öneriler

Birçok insan girişimci olmak ister, ancak sıfırdan bir iş fikri oluşturarak kendi işini kurmak herkes için uygun olmayabilir. Franchise sistemi bu tür insanlar için ideal bir seçenek diyebiliriz. Franchise sisteminde halihazırda kurulmuş bir işletmenin franchise’ını alarak, girişimciliğin doğasında olan bazı sorunlarla karşılaşmanıza gerek kalmaz ve yerleşik bir iş modelinin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Restoran işletmesinden spor salonuna, haşlanmış mısır tezgahından ünlü bir spor şirketinin mağazasına kadar hemen her sektörde franchise sisteminden yararlanabilirsiniz. Bu noktada başarılı olmanız için en uygun sektörü belirlemek son derece önemlidir.

Bu yazımızda kendi menfaatlerinizi ve piyasanın arz-talep dengesini göz önünde bulundurarak bayilik imkanı olan başarılı sektörleri belirlerken dikkat etmeniz gereken 12 ilkeden bahsedeceğiz. Bu ilkelerin Genç Girişimciler Konseyi üyesi 12 başarılı genç girişimci tarafından ortaya konduğu unutulmamalıdır.

1. İnsanları Gözlemleyin

Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok. Çevrenizde popüler olan ve insanların ilgi gösterdiği kavramlara kendi özgün fikirlerinizi ekleyerek başarılı olmanız son derece muhtemeldir. Şöyle düşünebilirsiniz: Yakın çevrenizde kaç tane kahve dükkanınız olduğunu düşünün, merkeze odaklanın. Şu anki konumunuz …

Bayilik sistemini düşünürken, bölgenizde insanların talep ettiği ve hatta faaliyet gösterdiği iş kollarına dikkat etmelisiniz.

2. Titiz pazar araştırması yapın

 

Hem internet üzerinden hem de çevrenizdeki bayilik fikirlerine iyice bir göz atın. Başarılı olmuş ilham verici franchise hikayelerini okumalı ve bir şirketin zaten franchise sahibi olan kişilerle şahsen veya çevrimiçi olarak konuşarak işin arka planını öğrenmelisiniz. Bu noktada dünyanın en büyük franchise ağı yer almaktadır.

Bayilik Firmaları Kategorimizi incelemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Tabii ki franchise sistemi ile ilgili danışmanlık hizmeti veren kişi ve kurumlara da danışabilirsiniz.

3. Sektördeki Arz-Talep Dengesini Analiz Edin

 

Bayilik için arz-talep dengesini iyi analiz ederseniz, başarılı olma olasılığınız artar. İnsanların ne talep ettiğini ve bu talebin arkasındaki nedenleri bulmaya çalışın. İnsanların “neden” bir şey talep ettiğini analiz etmek, talebi belirlemenize yardımcı olacaktır. Arz-talep dengesini iyi belirleyemezseniz, “havalı ve şık görünen ancak kar etmeyen” bir sektöre yatırım yapacaksınız.

4. Teknolojik Potansiyele Dikkat Edin

 

En son teknolojik yenilikleri yeni benimsemiş bir endüstri keşfederseniz, Uber veya AirBnb gibi büyük bir girişimin eşiğindesiniz demektir. Henüz doygunluğa ulaşmamış bayilik sektörünü son teknolojik trendleri takip ederek bulabilirsiniz.

5. Marka İmajına Önem Verin

 

Bayilik fırsatlarından yararlanırken güvenilir ve bilinen imaja sahip markaları tercih etmeniz sizin için çok iyi olacaktır. Bayi olmayı düşündüğünüz marka ile ilgili sosyal medyadaki yorumları okuyun. İnsanların olumlu mu yoksa olumsuz mu yorum yaptığını kontrol edin. Ve en önemlisi, markanın sosyal medyada kullanıcılarla nasıl iletişim kurduğuna dikkat edin.

6. Pazardaki Yeni Şirketleri Takip Edin

 

Her yıl başarılı ve gelecek vaat eden franchise listeleri her yıl yayınlanmaktadır. Bu listeleri incelemek ve gelecek vaat eden genç şirketlerin çalışma prensiplerini araştırmak iyi bir yol olacaktır.

7. Ölçeklenebilir ve Kontrol Edilebilir Faktörlere Dikkat Edin

 

İyi bir bayilik sisteminin anahtarı, kontrol edilebilir faktörlere bağlıdır. Şirketin başarısı o şirketin CEO’sunun kimliğine bağlıysa o şirketin bayiliğini yapmak çok mantıklı bir karar olmaz. Yani CEO görevinden ayrıldıktan sonra şirketin geleceği belirsizleşecekse, kurum kültürü tam olarak yerleşmemişse o şirketten uzak durmakta fayda var.

8. Endüstrinin Gelecek Potansiyelini İnceleyin

 

Teknolojinin hızla geliştiği ve değiştiği günümüz dünyasında bayisi olmak istediğiniz firmanın ve o firmanın faaliyet gösterdiği sektörün gelecekteki potansiyelini göz önünde bulundurmalısınız. Modası geçmiş bir sektöre yatırım yapmak “hatta dilek” demektir. Bu nedenle geleceğe uyum sağlayabilen bir yönetim anlayışına sahip bir firmadan bayilik almanız, kendinizi garanti altına almak açısından kritiktir.

Okunmalıdır: Parlak Geleceği Olan En Karlı İşler

9. Zihninizi Sınayın

 

Bir işletmeye yüz binlerce dolarınızı yatırmadan önce, o işin insanların zihninde nasıl gerçekleştiğini test etmeniz çok önemlidir. Diyelim ki bir yoga stüdyosu açmak istiyorsunuz. Öncelikle şehrinizdeki yoga kurslarını ve yoga stüdyolarını incelemelisiniz; İnsanların yogayı nasıl gördüğünü sosyal medya aracılığıyla öğrenmelisiniz. Bunun için hem sosyal medya kullanıcılarının hem de çevrenizdeki insanların “yoga stüdyosu” hakkındaki düşüncelerini analiz etmek, o işin işe yarayıp yaramayacağı konusunda size bir ipucu verecektir.

Okunmalıdır: İş Modeliniz Başarılı mı? 8 Adımda Test Edin!

10. Taze Kana İhtiyaç Duyan Bir Sektör Seçin

 

Kendinizi bir kahraman, başrol oyuncusu olarak sunabileceğiniz bir sektöre girmeyi düşünmelisiniz. İyi bir hikaye anlatımı, başarılı bir pazarlama stratejisinin merkezinde yer alır. Sektörün aradığı yeni nefesi sunabileceğinizi düşünüyorsanız o sektöre yatırım yapabilirsiniz. Sunduğunuz ürün veya hizmetten eminseniz, fiyatlandırma politikanız rakiplerinizden daha makul olacaksa ve sektöre taze kan getireceğinizi düşünüyorsanız o alana yatırım yapmak ideal olacaktır.

11. Personel Potansiyeline Dikkat Edin

 

Franchise satın alan çoğu insanın yalnızca bir mağazası veya mağazası vardır. Ancak birden fazla mağazası / mağazası olan franchise sahipleri bayilik sisteminin nimetlerinden en çok yararlanmaktadır. Bu size özgürlük ve zaman kazandırır. Bu nedenle bayilik almayı düşünüyorsanız, mağaza / mağazanın yönetimini devralabilecek personel adayı olup olmadığını kontrol etmeniz çok önemlidir.

12. Sosyol -Kültürel Faktörlere Dikkat Edin

 

İnternet üzerinden bayilik sistemi olan firmaları araştırabilir, bayilerin şartları ve tecrübelerini öğrenebilirsiniz. Şu anda franchising’i durduran bir şirket bulursanız, daha titiz bir araştırma yapmanız gerektiği anlamına gelir. Bir bayinin başarısı, diğer bayilerin de başarılı olacağı anlamına gelmez. Hangi sektör veya şirket olursa olsun; O firmadan satın alacağınız bayinin bulunduğunuz şehrin coğrafi ve sosyo-kültürel ortamına uygun olup olmadığını değerlendirmeniz gerekir.

Konu Dışı Ancak Bu Konulara Bakın

Girişimcilik nedir Bir girişimci, verimli bir iş fırsatından yararlanmak İçin yalnızca tespit etmek ve inisiyatif alabilmekla ve bir iş makinesinin esasını oluşturmakla ilgilenmez , aynı vakitte girişimciler aynı vakitte karar alma organları olarak da hareket ederler.

Konu Dışı Olucak Ancak akıllı teknoloji yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Nasıl Bir girişimci olunur ticari işletmenin yönetimi ve yönetimi ile alakalı bütün mühim kararları verme sorumluluğu onlara ait olmasından, girişimcilerin son derece mantıklı karar vericiler olmaları lazım olur.

Kim Ne Kadar Maaş Alıyor

Sıradaki içerik:

Bayilik Fırsatları ile Başarı göstermiş Sektörlerin Belirlenmesine Yönelik 12 Tavsiyeler