e
sv

Aile Şirketinde Başarılı Olmanın Yolları

Aile Şirketinde Başarılı Olmanın Yolları
avatar

Metin

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bir aile şirketi oluşturmak canlandırıcı, coşku verici, sıkıntılı, keyifli, dehşet verici, eğitici, yalnız ve aradaki her şeydir. Oldukça fazla iniş ve çıkışlar var ve bu yolculukta aile üyelerimizden daha iyi kimsenin olmadığını güvenle söyleyebiliriz. Bir aile şirketi kurmaya başlamadan ilkin aklınızda bulundurmanız ihtiyaç duyulan birkaç nokta vardır. İşte detaylar;

Bazı Sınırlar Belirleyin

Bir işletmede yer edinen aile üyelerinin 7/24 hitabı kolaydır. Sadece iş, kişisel ve ev yaşamını karıştırmak sonunda uçucu bir demleme üretecektir. İş tartışmalarını ofis haricinde sınırlayın. Bu devamlı mümkün değildir, sadece en azından onları uygun bir süre için saklayın.

 

Açık Ve Tertipli İletişim Şekilleri Oluşturmak

Problemler ve görüş farklılıkları kaçınılmazdır. Bir ihtimal onları görüyorsunuz. İlerlemeyi değerlendirmek, farklılıkları yayınlamak ve anlaşmazlıkları çözmek için haftalık toplantıları düşünün.

Rolleri Ve Sorumlulukları Paylaşın

Çeşitli aile üyeleri benzer görevler için nitelikli olabilirken, çatışmalardan kaçınmak için görevler bölünmelidir. Büyük kararlar beraber alınabilir, sadece her minik hareketle ilgili bir münakaşa aile şirketini altüst edecek.

Ailenin Sahipliğinin Avantajları

Aileye ilişkin işletmeler benzersiz avantajlar sunar. Bunlardan biri, öteki aile üyeleri şeklinde beşeri ana paraya erişimdir. Aile üyeleri düşük maliyetli yada parasız işçilik yada acil durum kredileri sağlayabildiğinden, bu hayatta kalmak için bir anahtar olabilir. Güvenilir aile üyeleri tarafınca işletilen firmalar ek olarak hususi muhasebe sistemlerinden, siyaset kılavuzlarından ve yasal belgelerden de kaçınabilir.

Aile Üyelerine Adil Davranın

Bazı uzmanlar aile üyelerini işe almama mevzusunda tavsiyede bulunurken, bu bir aile şirketinin en büyük yararlarından birini feda ediyor. Sayısız minik şirket, adanmış aile üyelerinin yoğun emek harcaması ve enerjisi olmadan asla hayatta kalamazdı. Nitelikli aile üyeleri işiniz için büyük bir kıymet olabilir. Fakat kayırmaktan kaçının. Ücretli ölçekler, terfiler, emek verme programları, eleştiri ve övgü, aile ve aile dışı çalışanlar içinde eşit olarak ele alınmalıdır. Aile üyeleri için ötekilerden daha yüksek yada daha düşük standartlar belirlemeyin.

İş İlişkilerini Yazılı Hale Getirin

Aile üyelerinin iş ilişkisinden ne çıkaracaklarına dair bir plan yapmadan bir iş girişimine girmeleri kolaydır. Zor duygulardan yada iletişimsizliklerden kaçınmak için, tazminatı, iyelik paylarını, görevleri ve öteki mevzuları tanımlayan bir şey yazın.

Net Yönetim Çizgileri Çizin

İşletmede çoğu zaman şimdiki yada gelecekteki iyelik hissesi bulunan aile üyelerinin kendilerine rapor vermeyen çalışanları kınama eğilimi vardır. Bu, çalışanların öfkesine neden olur.

Dışarıdan Tavsiye Alın

Bir aile işletmesini büyütmek için karar verme süreci kimi zaman oldukça kapalı olabilir. Yeni fikirler ve yaratıcı düşünme, aile ilişkilerinin karışık ağında kaybolabilir. Herhangi bir aile üyesine bağlı olmayan dış danışmanlardan rehberlik almak, işletmeye gerçeklik kontrolü vermenin iyi bir yolu olabilir.

Girişimcilik nedir Bir girişimci, verimli bir iş fırsatından yararlanmak İçin yalnızca tespit etmek ve inisiyatif alabilmekla ve bir iş makinesinin esasını oluşturmakla ilgilenmez , aynı vakitte girişimciler aynı vakitte karar alma organları olarak da hareket ederler.

Konu Dışı Olucak Ancak akıllı teknoloji yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Nasıl Bir girişimci olunur ticari işletmenin yönetimi ve yönetimi ile alakalı bütün mühim kararları verme sorumluluğu onlara ait olmasından, girişimcilerin son derece mantıklı karar vericiler olmaları lazım olur. Tüketicilere sunacakları ürün ya da hizmetlerin seçimi, operasyonel ve üretim prosedürleri ve pazardaki bir iş fikrinin, ürünün ya da hizmetin fizibilitesi ile alakalı mühim kararlar alırlar.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Aile Şirketinde Başarılı Olmanın Yolları